Przejdź do treści

Radio ESKA rośnie lider traci! [BADANIE]

Najnowsza fala Radio Track przynosi przetasowania w polskim radiu. Lider traci, a sieć z portfela ZPR Media notuje wynik, którego nie miała od pięciu lat, i wyraźnie rośnie wśród słuchaczy w wieku 20–39 lat.
Paweł Netczuk
13 października 2026• 9 min czytania
Odsłuchaj artykuł
Wersja audio · ~9:10
Pomarańczowy mikrofon studyjny Radia ESKA na tle logo stacji
Udostępnij

Radio ESKA zamyka trzeci kwartał z wynikiem, na który stacja czekała pięć lat. Według najnowszej fali badania Radio Track za okres lipiec–wrzesień 2026 roku sieć ma 8,2% udziału w czasie słuchania w grupie wszystkich słuchaczy w wieku 15–75 lat. Rok wcześniej było to 6,9%. Grupa ZPR Media, do której należy stacja, wylicza, że to wzrost o 19% rok do roku i najlepszy rezultat od fali sierpień–październik 2021, kiedy ESKA miała 8,3%.

Ten wynik ma znaczenie wykraczające poza jedną stację. W tej samej fali lider rynku RMF FM wyraźnie traci, a Grupa ZPR Media jako jedyna z komercyjnych grup radiowych notuje wzrost łącznego udziału. Dla domów mediowych planujących budżety na kolejny rok to sygnał, że układ sił w radiu nie jest tak zabetonowany, jak mogłoby się wydawać.

Z artykułu dowiesz się, jak wyglądają szczegółowe wskaźniki ESKI, w tym w grupie 20–39 lat, która jest dla stacji kluczowa. Zobaczysz, jak na tle sieci wypadają konkurenci i duże stacje ogólnopolskie. Sprawdzisz też, co o źródłach wzrostu mówi dyrektor programowy segmentu radiowego grupy i jakie miejsce zajmuje dziś cały portfel stacji ZPR Media.

Co dokładnie pokazała fala lipiec–wrzesień 2026

Najpierw kilka słów o samej stacji. Według Grupy ZPR Media Radio ESKA to ogólnopolska sieć 43 stacji lokalnych obecna w ponad 50 miastach. Gra muzykę w formacie CHR (Contemporary Hits Radio), a obok muzyki i rozrywki nadaje lokalne wiadomości, raporty drogowe, prognozy pogody i informacje o koncertach oraz wydarzeniach w regionie. Grupę docelową stanowią osoby młode, aktywne i mieszkające w miastach. Ten lokalny charakter sieci ma znaczenie przy interpretacji wyników, bo ESKA łączy zasięg ogólnopolski z ofertą reklamową sprzedawaną także w poszczególnych miastach. Źródło: Grupa ZPR Media | Radio ESKA z rekordowym wynikiem – najwyższym od 5 lat | 2026 Październik.

Podstawowy wskaźnik to udział w czasie słuchania, czyli odsetek całego czasu, jaki słuchacze poświęcają na radio, przypadający na daną stację lub sieć. W kategorii sieci i grup radiowych ESKA jest wyraźnym liderem: 8,2% wobec 4,9% drugiego w zestawieniu Audytorium 17 i 2,8% RMF MAXX. Źródło: Radio Track | Wyniki słuchalności, sieci i grupy radiowe, wszyscy 15–75 lat | 2026 Październik.

Jeszcze mocniej stacja rośnie w swojej grupie docelowej. Wśród słuchaczy w wieku 20–39 lat udział ESKI wzrósł z 12,1% do 15,1%, czyli o 24,4% rok do roku. To dało stacji drugie miejsce w tym targecie, za RMF FM, ale przed Radiem ZET i RMF MAXX. Komunikat podsumowuje to krótko: w swoim targecie stacja ma prawie dwukrotnie wyższy udział niż w całej populacji. Rosną także wskaźniki zasięgowe. Dzienny zasięg zwiększył się z 2 679 000 do 2 900 000 słuchaczy, a tygodniowy z 8 710 000 do 8 982 000, czyli w zaokrągleniu do 9 mln osób, które włączają stację co najmniej raz w tygodniu. Średni czas słuchania wydłużył się ze 116 do 123 minut dziennie.

Wskaźnik Radia ESKA VII–IX 2025 VII–IX 2026 Dynamika r/r
Udział w czasie słuchania (15–75 lat) 6,9% 8,2% +18,6%
Udział w czasie słuchania (20–39 lat) 12,1% 15,1% +24,4%
Zasięg dzienny 2 679 000 2 900 000 +8,3%
Zasięg tygodniowy 8 710 000 8 982 000 +3,1%
Średni czas słuchania 116 min 123 min +5,7%
Udział Radia ESKA w czasie słuchania, Radio Track 2026

Źródło danych w tabeli: Grupa ZPR Media | Radio ESKA z rekordowym wynikiem – najwyższym od 5 lat, na podstawie Radio Track, Kantar Polska / Adres:Media | 2026 Październik. Target: wszyscy 15–75 lat, o ile nie zaznaczono inaczej. Różnica między 18,6% w tabeli a 19% w komunikacie wynika z zaokrąglenia.

Warto spojrzeć także na dynamikę kwartał do kwartału, bo ona pokazuje, jak gwałtowny był ten skok. W kolejnych falach kwartalnych ESKA notowała 6,9% w lipcu–wrześniu 2025, 6,7% w październiku–grudniu, 7,1% w pierwszym kwartale 2026, 6,4% w drugim i 8,2% w trzecim. W porównaniu z falą kwietniową wzrost wynosi więc 1,8 punktu procentowego. Źródło: Radio Track | Wyniki słuchalności, sieci i grupy radiowe | 2026 Październik. Trzeci kwartał to okres wakacyjny, w którym zmieniają się nawyki słuchaczy, dlatego najbardziej miarodajne jest porównanie rok do roku, które również wypada dla stacji bardzo dobrze.

Wyniki ESKI skomentował Piotr Rzepka, dyrektor programowy segmentu radiowego Grupy ZPR Media: „Konsekwentna praca nad jakością i wprowadzone zmiany zaczynają przynosić wymierne efekty. To zasługa zaangażowania całego zespołu oraz spójnej i dobrze sprofilowanej oferty ESKI na poziomie samego produktu jak i komunikacji”. Grupa nie wyszczególniła w komunikacie, o jakie konkretnie zmiany chodzi.

Lider traci, sieć zyskuje. Jak wygląda mapa rynku radiowego

Wzrost ESKI zbiega się ze słabszą falą lidera. RMF FM pozostaje zdecydowanie największą stacją w Polsce, ale jego udział spadł z 29,0% w lipcu–wrześniu 2025 do 27,3% w tym samym okresie 2026. Radio ZET zanotowało 14,1% wobec 14,6% rok wcześniej. W gronie stacji publicznych lepiej wypadają Jedynka, która wzrosła z 4,6% do 5,3%, i Trójka, z 2,1% do 2,5%. Należące do ZPR Media VOX FM ma 3,7% wobec 3,8% przed rokiem, a Radio ESKA ROCK rośnie z 0,8% do 1,1%.

Stacja / sieć VII–IX 2025 VII–IX 2026 Zmiana (pp)
RMF FM 29,0% 27,3% -1,7
Radio ZET 14,6% 14,1% -0,5
Radio ESKA (sieć) 6,9% 8,2% +1,3
Jedynka 4,6% 5,3% +0,7
Audytorium 17 (sieć) 4,3% 4,9% +0,6
VOX FM 3,8% 3,7% -0,1
RMF MAXX (sieć) 2,9% 2,8% -0,1
Radio Złote Przeboje (sieć) 2,5% 2,7% +0,2
Radio ESKA2 (sieć) 1,1% 1,3% +0,2

Źródło danych w tabeli: Radio Track | Wyniki słuchalności, stacje ogólnopolskie i ponadregionalne oraz sieci i grupy radiowe, wszyscy 15–75 lat, udział w czasie słuchania | 2026 Październik.

Na tym tle widać, że ESKA zyskała w ciągu roku więcej niż jakikolwiek inny podmiot w obu zestawieniach. Wzrost o 1,3 punktu procentowego jest większy niż spadek Radia ZET i niewiele mniejszy niż ubytek RMF FM. Nie oznacza to oczywiście bezpośredniego przepływu słuchaczy między konkretnymi stacjami, bo badanie mierzy udziały, a nie migracje. Pokazuje jednak, że w trzecim kwartale słuchacze rozłożyli swój czas inaczej niż rok wcześniej.

Dla rynku reklamowego istotne jest przede wszystkim to, co dzieje się w grupie 20–39 lat. To konsumenci, do których marki docierają coraz trudniej przez media linearne, a jednocześnie grupa, w której radio konkuruje bezpośrednio z serwisami streamingowymi i podcastami. Udział na poziomie 15,1% i druga pozycja w tym targecie dają ESCE mocny argument w rozmowach z domami mediowymi. Dzienny zasięg 2,9 mln słuchaczy i średnio ponad dwie godziny słuchania dziennie przekładają się na realną liczbę kontaktów z reklamą.

Druga warstwa tej historii to cała grupa. Łączny udział wszystkich stacji Grupy ZPR Media, czyli ESKI, ESKI2, ESKI ROCK, VOX FM, Radia Plus i Radia FAMA, wynosi według komunikatu 15,2%, czyli o 3,6% więcej niż rok wcześniej. Grupa podkreśla, że to jedyny wzrost wśród komercyjnych grup radiowych w aktualnym badaniu, a konkurencyjni nadawcy komercyjni zanotowali spadki. Źródło: Grupa ZPR Media | Radio ESKA z rekordowym wynikiem – najwyższym od 5 lat | 2026 Październik.

Reszta zestawienia sieci pokazuje, że wzrost nie był udziałem całego segmentu. RMF MAXX spadło w ujęciu rocznym z 2,9% do 2,8%, a w porównaniu z drugim kwartałem z 3,3%. Radio Plus utrzymało 2,3%, Radio Pogoda 1,3%, a Meloradio obniżyło wynik z 1,2% do 1,1%. Radio KISS FM ma 0,1% wobec 0,3% rok wcześniej. Po stronie stacji ogólnopolskich i ponadregionalnych spadki zanotowały m.in. Antyradio (z 2,5% do 2,3%), TOK FM (z 2,1% do 1,8%), Radio Maryja (z 2,2% do 1,8%) i RMF Classic (z 1,4% do 1,3%). Źródło: Radio Track | Wyniki słuchalności | 2026 Październik.

Na tym tle portfel ZPR Media wygląda wyjątkowo spójnie. Rosną ESKA, ESKA2 i ESKA ROCK, a Radio Plus i VOX FM utrzymują wyniki zbliżone do zeszłorocznych. Komunikat o wynikach rozesłała warszawska spółka TIME S.A., należąca do Grupy ZPR Media. Dla reklamodawców kupujących czas antenowy w pakietach grupowych to istotna informacja: wzrost jednej marki nie odbył się kosztem pozostałych stacji w portfelu.

Skąd biorą się dane i dlaczego warto je czytać ostrożnie

Radio Track to podstawowe badanie słuchalności radia w Polsce, realizowane przez Kantar Polska na zlecenie KBR. Wyniki publikowane są w falach obejmujących kolejne okresy, a oficjalne zestawienia kwartalne udostępnia serwis badania. Wskaźnik udziału w czasie słuchania pokazuje, jak duża część radiowego czasu przypada na daną stację, natomiast zasięg dzienny i tygodniowy mówią, ile osób w ogóle po nią sięga. Oba wskaźniki rosną w przypadku ESKI jednocześnie, co jest ważne: wzrost udziału nie wynika wyłącznie z tego, że dotychczasowi słuchacze słuchają dłużej.

Rozdzielenie tych dwóch efektów dobrze widać w tabeli. Zasięg dzienny wzrósł o 8,3%, tygodniowy o 3,1%, a średni czas słuchania o 5,7%. Oznacza to, że stacja zyskuje i nowych słuchaczy dziennych, i dłuższe sesje. Połączenie tych czynników przekłada się na wzrost udziału o blisko jedną piątą.

Przy interpretacji warto pamiętać o dwóch zastrzeżeniach. Po pierwsze, ESKA jest w badaniu klasyfikowana jako sieć, więc jej wynik porównuje się przede wszystkim z innymi sieciami i grupami, a nie bezpośrednio ze stacjami ogólnopolskimi. Po drugie, wynik jednej fali, nawet bardzo dobry, nie przesądza jeszcze o trwałości trendu. Fale z drugiej połowy 2025 i pierwszej połowy 2026 roku pokazywały stację w przedziale od 6,4% do 7,1%. Utrzymanie poziomu powyżej 8% w kolejnych falach będzie najlepszym potwierdzeniem, że zmiany wprowadzone w ramówce i komunikacji działają.

Kontekst historyczny też jest istotny. Ostatni raz wynik na zbliżonym poziomie ESKA osiągnęła w fali sierpień–październik 2021 roku, gdy miała 8,3%. Powrót do poziomu sprzed pięciu lat w momencie, gdy największy gracz traci, pokazuje, że w radiu wciąż jest miejsce na przesunięcia, jeśli produkt jest dobrze dopasowany do odbiorcy.

Najbliższa fala badania pokaże, czy wakacyjny wynik był początkiem trwałej zmiany, czy jednorazowym szczytem. Dla Grupy ZPR Media stawka jest wysoka, bo na czwarty kwartał przypada planowanie budżetów na kolejny rok. Mocna pozycja ESKI w grupie 20–39 lat i wzrost całego portfela grupy to argumenty, które handlowcy z pewnością wykorzystają. Warto obserwować też ruchy konkurencji, zwłaszcza reakcję RMF FM i Radia ZET, które w tej fali straciły, oraz to, czy wzrosty stacji publicznych, Jedynki i Trójki, utrzymają się w kolejnych miesiącach.

Odsłuchaj artykuł
Wersja audio · ~9:10

Firmy i media w tym artykule

Zapisz się na newsletter

Najważniejsze newsy, analizy i wydarzenia rynku marketingu — prosto na Twoją skrzynkę.

Zgody

Kategoria

Radio

Czy wiesz, że…

Ciekawostki o firmach

Fakty z profili firm i liczby z raportów — prosto z katalogu Mediarun.

Katalog firm
  • Ciekawostka

    1990

    Radio ZET zostało uruchomione 2 października 1990 roku i od początku było jedną z pierwszych komercyjnych ogólnopolskich stacji radiowych w Polsce.

    RADIO ZETZobacz profil: RADIO ZET
  • Liczba z raportu

    5×

    Większy wzrost wartości marek w górnej tercji pod względem znaczenia i wyróżnialności

    Źródło: Kantar Experience Impact, 2026

    KantarZobacz profil: Kantar
  • Ciekawostka

    Grupa ZPR Media należy do grona największych wydawców prasowych i nadawców radiowych w Polsce.

    Grupa ZPR MediaZobacz profil: Grupa ZPR Media
  • Ciekawostka

    PGNiG było jedną z największych polskich spółek notowanych na GPW, wchodziło w skład indeksu WIG20.

    PGNiGZobacz profil: PGNiG

Powiązane artykuły

Dyskusja (0)

Bądź pierwszy, kto skomentuje ten artykuł.