Sukces na Instagramie to nie tylko liczba obserwujących. Sukces pochodzi od zaangażowania odbiorców i oryginalnych treści, spójnych z wizerunkiem marki.
Stworzenie świetnej kampanii jest podstawą w każdej strategii marketingowej na Instagramie, wymaga to więcej wysiłku niż myślisz i dlatego należy ją dobrze przemyśleć i zaplanować przed rozpoczęciem.
Aby być lepiej przygotowanym, udostępniamy prosty, pięciostopniowy przewodnik, jak osiągnąć sukces na Instagramie.
1. Dokładnie przygotuj swoją strategię treści
Zdecydowanie zbyt często marki uważają, że wystarczy opublikować kilka zdjęć lub filmów i poczekać, aż publiczność się pojawi. To nie przyniesie nam upragnionego sukcesu na Instagramie. Zamiast przypadkowości musisz zbudować strategię treści, tak jak w przypadku każdej innej kampanii marketingowej.
- Pierwsze kroki w kierunku stworzenia udanej strategii treści na Instagramie:
- Zbadaj najlepsze posty w swojej branży. Zacznij od śledzenia swoich konkurentów.
- Znajdź 5-10 konkurentów (lub podobnych marek) i udokumentuj ich najważniejsze posty w ciągu ostatnich kilku miesięcy.
- Zaznacz wszystkie cechy wspólne (związane z produktem, jasne kolory, zdjęcia ludzi itp.)
- Sprawdź, co działa.
Pomoże Ci to w tworzeniu treści.
Zacznij budować mnóstwo treści wokół podobnego tematu lub pomysłu. Zaplanuj dziesiątki postów, z wyprzedzeniem co najmniej miesiąca lub dwóch. Zaplanuj ich publikację i upewnij się, że każdy posty są względem siebie spójne (w podobnym klimacie).
Staraj się być w swoich treściach jak najbardziej unikalny. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale bycie kreatywnym na Instagramie po prostu działa.
Zainwestuj w narzędzia do edycji zdjęć. Niezależnie od tego, czy jest to Adobe Photoshop, czy VSCO, Twoje treści muszą być w doskonałej jakości. Zapierające dech w piersiach zdjęcia i estetyczne grafiki zawsze przyciągają uwagę widzów.
Wydaje się, że to dużo pracy na początek, jednak nadchodzące efekty są tego warte. Lepsza jakościowo treść prowadzi do większego zaangażowania. Kiedy obserwującym podoba się to, co publikujesz, zwiększasz swoje szanse na przekonanie do siebie potencjalnego klienta.
2. Stwórz własny hasztag
Jako marka w mediach społecznościowych potrzebujesz jakiejś formy rozpoznawalności. Chodzi o stworzenie treści która nie będzie uznawana za promocyjną, bardziej chodzi nam o efekt inspirującej. 57% użytkowników Instagrama nie obserwuje profili marek w mediach społecznościowych, ponieważ ich treści są zbyt promocyjne.
Aby uniknąć nadmiernej promocji, ale nadal promować swoją markę, warto rozważyć stworzenie markowych hashtagów. 7 na 10 hashtagów na Instagramie jest oznaczonych marką. Twój hashtag musi być unikalny, niezapomniany i angażujący.
Na przykład profil Adobe posiada #CreateYourStorydo promowania treści udostępnianych przez użytkowników na Instagramie. Hashtagi działają jako źródło interakcji między marką a użytkownikami. Zamiast zwykłej promocji wyróżniasz swoich użytkowników, a oni promują ciebie.
3. Zawrzyj wezwanie do akcji
Oto pytanie, które każda firma powinna zadać sobie na temat swojej strategii na Instagramie – co skłania użytkowników do obserwowania Twojej marki? Jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie wspaniałych zdjęć, czy grafik z pewnością pomaga zaangażować użytkowników. Co jednak mówisz swoim odbiorcom, jeśli nie masz odpowiedniego wezwania do działania?
Na przykład konto Instagrama na Instagramie, udostępnia posty mało popularnych twórców tworzących content na wysokim poziomie w opisie zachęca do zapoznania się z ich twórczością, przedstawia ich społeczności.
Używaj Instagram Hashtag Analytics
Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, jak działają Twoje hashtagi, abyś mógł wprowadzić poprawki, zanim będzie za późno. Za pomocą narzędzi analitycznych możesz łatwo uzyskać wgląd w swoje najpopularniejsze słowa kluczowe i najbardziej zaangażowane hashtagi na Instagramie.
Dodaj link!
Instagram jest wyjątkowy, ponieważ umożliwia tylko jedno łącze znajdujące się w biografii użytkownika. (poza stories, ale to już temat na osobny artykuł) Wezwanie do działania musi przenieść ludzi do biografii na Instagramie. Dlatego trzeba uważać, aby nigdy nie zostawić przestarzałego linku do strony w swoim opisie. Powinien być zmieniany razem z nowymi materiałami promocyjnymi.
Warto unikać linków bezpośrednio do strony głównej. Nie ma celu, aby przekierowywać bezpośrednio do strony głównej, kiedy można skuteczniej przenieść użytkowników do materiałów marketingowych powiązanych z działaniami na Instagramie, które ich zaciekawiły.
4. Zaangażowanie z użytkownikami Instagrama
Jeśli zaczynasz pierwszą kampanię na Instagramie, musisz zacząć od małych kroków w kierunku budowania zaangażowania. Obserwowanie dużych marek jak Nike niekoniecznie pomoże Ci w promowaniu konta, jednak mniejsze marki mogą wejść w interakcję z twoim komentarzem, wyjdziesz wtedy na eksperta i „silnego” użytkownika instagrama.
Jednocześnie wykorzystaj swoją przestrzeń do interakcji z użytkownikami i obserwuj ich reakcje, komentarze. Wielu największych publikuje na swoich instagramch treści publikowane przez artystów, specjalistów niezwiązanych z marką. Przyciąga to atencję.
Niektórzy z twoich największych fanów mogą już produkować świetne treści na Instagramie. Spróbuj współpracować z nimi, aby wypracować rozwiązania będące korzyścią dla obu stron.
Avoid Robotic Interactions
Nikt tak naprawdę nie chce rozmawiać z automatyczną wiadomością, więc unikaj robotycznych odpowiedzi. Nawet duże marki, znajdują czas, aby odpowiedzieć na obserwującym, często w jakimiś zabawnymi odpowiedziami. Nie musi to być pełna konwersacja, ale udzielenie odpowiedzi może zdziałać cuda dla zaangażowania na Twoim Instagramie.
5. Kontakt z Influencerami
Jak już było wspomniane, wiele marek wykorzystuje treści generowane przez innych użytkowników, aby nawiązywać dialog, współpracować i promować się nawzajem na Instagramie. Te profile nie muszą mieć miliona obserwujących, ani nie muszą być celebrytami, aby pomóc Ci zyskać większą widoczność.
Marki muszą znaleźć swoje niszowe cechy, atuty, to COŚ co zapewni sukces na Instagramie. Treści na Instagramie faktycznie mogą zwiększyć zaangażowanie i dyskusję wokół Twojej firmy. Droga ta jest kręta i zapewne będzie wymagać jeszcze wiele pracy i wielu zmian. Jednak początek masz już praktycznie za sobą. Wypracowując co dla Ciebie działa najlepiej przeżyjesz wiele wzlotów i upadkę, ale przecież nie od razu Rzym zbudowano. Powodzenia!